DAB instalacje | Czy możesz dostać fundusze unijne na wymianę instalacji sanitarnych?
635
post-template-default,single,single-post,postid-635,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive
 

Czy możesz dostać fundusze unijne na wymianę instalacji sanitarnych?

Czy możesz dostać fundusze unijne na wymianę instalacji sanitarnych?

Wymiana instalacji sanitarnych jest istotną inwestycją, podnoszącą wartość całej nieruchomości, a jednocześnie wymagającą znacznych nakładów pracy i materiałów. Niekiedy wysoki koszt wymiany przeraża właścicieli budynków. Kto chce, szuka jednak sposobów, a dokładniej środków na sfinansowanie inwestycji. Potencjalnie ich źródłem mogą być fundusze unijne i regionalne.

 

Poddziałanie 1.3.2 Wspieranie Efektywności energetycznej

 

Unia Europejska wygospodarowała znaczne kwoty na poprawę efektywności energetycznej budownictwa wielorodzinnego. Głównymi beneficjentami są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Mogą one ubiegać się o pomoc polegającą na przyznaniu taniego kredytu inwestycyjnego, oraz dotacji celowej wynoszącej od 10 do 25% wartości inwestycji.

Środki można wykorzystać zarówno na poprawę efektywności energetycznej budynku (np. wydajniejsze ogrzewanie, ocieplenie budynku, rekuperator, modernizacja instalacji grzewczej i wodno-kanalizacyjnej), jak i na zmniejszenie jego wpływu na środowisko naturalne (kolektory słoneczne, zielone dachy i ściany).

Po polskiej stronie środkami dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie możesz wykorzystać ich na prywatne inwestycje, ale zdecydowanie warto popchnąć wspólnotę mieszkaniową czy spółdzielnię w stronę modernizacji instalacji sanitarnych.

 

Wymień stary piec na nowy

 

Zwłaszcza południowe województwa Polski, zdecydowały się zagwarantować solidne dopłaty dla osób wymieniających szkodliwe dla środowiska instalacje grzewcze (zwłaszcza piece starego typu), na nowoczesne instalacje gazowe, lub oparte na odnawialnych źródłach energii (np. pompa ciepła). Przyznane środki pochodzą z budżetów jednostek samorządu terytorialnego, nie zaś funduszy UE, co ma pewne zalety z punku widzenia właściciela nieruchomości. Przede wszystkim dotację jest łatwiej uzyskać, a urzędnicy mają kompetencje by pomóc w uzyskaniu pozytywnej oceny wniosku. Ponadto wymagania są mniej restrykcyjne niż przypadku funduszy UE.

Z dopłat na wymianę instalacji grzewczych mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa.

 

Fundusze na innowacje, OZE, ochronę środowiska

 

            Po programach pomocowych możesz się rozejrzeć, nawet jeśli same ich nazwy nie wskazują na to, że mogłyby Ci się przydać. Z praktyki przedsiębiorstwa DAB Instalacje wiemy, że klienci wykorzystywali na modernizację instalacji sanitarnych fundusze z różnych programów pomocowych, tak unijnych, jak i krajowych. W pierwszej kolejności warto sprawdzić te związane z ochroną środowiska i ewentualnie odnawialnymi źródłami energii.

 

Brak komentarzy

Skomentuj