20 lip Instalacje OZE w budynkach przemysłowych
Architektura przemysłowa ma być przede wszystkim funkcjonalna i o ile to możliwe – tania. Bardzo nie wiele przedsiębiorstw na etapie projektu rozważa wbudowanie w strukturę obiektu urządzeń opartych na odnawialnych źródłach energii. Tymczasem niektóre rozwiązania OZE mogą być potraktowane jako inwestycja, która będzie obniżać koszty użytkowania budynku przez 20-25 lat.
Panele słoneczne i kolektory – Większość budynków magazynowych i produkcyjnych w ogóle nie ma zagospodarowanych dachów. Jednocześnie produkcja wymaga stałych i dających się łatwo obliczyć dostaw energii. Panele słoneczne (fotowoltaiczne) generujące energię elektryczną i kolektory słoneczne podgrzewające wodę, mogą więc nie tylko być użyteczne, ale też działać ze znacznie większą sprawnością niż w przypadku przydomowych instalacji. Nie ma tu bowiem potrzeby magazynowania energii, ani odsprzedawania jej do sieci po niekorzystnych cenach.
Wiatraki przy hałaśliwych obiektach przemysłowych – Ze względu na generowany hałas, w Polsce nie wolno stawiać wiatraków zbyt blisko budynków mieszkalnych (co ciekawe, przewidziane odległości są ok. o połowę większe niż np. w Niemczech czy Czechach. Obiektów przemysłowych ograniczenia jednak nie dotyczą, a zakłady które i tak są dosyć głośne (np. pracujące betoniarki) nie powinny mieć żadnych trudności z uzyskaniem pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowej, wykorzystywanej na własne potrzeby.
Pompy ciepła w budynkach przemysłowych – Zarówno gruntowe, jak i powietrzne pompy ciepła mogą posłużyć do ogrzewania hal produkcyjnych i magazynowych. Jako, że temperatura w nich nie musi być z reguły wyższa niż 20ºC, gruntowa pompa ciepła może służyć za główne źródło ogrzewania przez cały rok. Pompy powietrzne mogą być wykorzystywane pomocniczo w miesiącach wiosennych i jesiennych. Jest je stosunkowo łatwo zainstalować na dachach czy ścianach budynków przemysłowych, a ich wpływ na estetykę nie jest tak istotny jak w domach jednorodzinnych.
Inwestycje na lata – Większość obiektów przemysłowych nie ma wbudowanych instalacji OZE ze względu na wysokie koszty początkowe inwestycji. Przeciętny okres zwrotu (czyli czas w jakim oszczędności przekroczą koszt urządzeń, instalacji i jej użytkowania) to 10-15 lat w przypadku instalacji przydomowych. W budynkach przemysłowych wykorzystanie wytworzonej energii będzie wyższe, należy jednak spodziewać się, że bez skorzystania z funduszy europejskich, okres zwrotu nie spadnie poniżej 8 lat. Instalacje OZE mają dosyć długą żywotność (20-25 lat). Są rozwiązaniem dla tych przedsiębiorstw, które dysponują środkami dziś, a działać planują co najmniej jeszcze przez 2 dekady.
Brak komentarzy