DAB instalacje | Kurtyny powietrzne w przejściach – wpływ na ogrzewanie i wentylację
642
post-template-default,single,single-post,postid-642,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive
 

Kurtyny powietrzne w przejściach – wpływ na ogrzewanie i wentylację

Kurtyny powietrzne w przejściach – wpływ na ogrzewanie i wentylację

Zarówno centra handlowe jak i obiekty przemysłowe korzystają z kurtyn powietrznych by zapobiec uciekaniu ciepła podczas częstego otwierania wejść lub bram. Bez wątpienia ma to swoje zalety – chociażby podnosi komfort przebywania wewnątrz budynku. Czy jednak wystarczy dodać kurtynę powietrzną do standardowego budynku, czy też trzeba uwzględnić ją w projekcie instalacji grzewczej oraz wentylacyjnej?

 

Czy kurtyna powietrzna obniża rachunki za ogrzewanie?

 

Prawidłowo zaprojektowana kurtyna powietrzna znacznie obniża wycieki ciepła przy otwieraniu bram wejściowych do budynku. Należy jednak pamiętać, że jest ona urządzeniem elektrycznym i ma spore zapotrzebowanie na energię. Nawet najlepsza kurtyna powietrzna przyniesie raczej umiarkowane oszczędności. Natomiast zainstalowana w sposób nieprzemyślany może okazać się zupełnie niepotrzebnym wydatkiem.

 

Współdziałanie z instalacją wentylacyjną

 

Kurtyna powietrzna kieruje strumień powietrza, tak by uniemożliwić mieszanie się jego mas wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Tym samym niejako zamyka obieg powietrza co na ogół poprawia skuteczność urządzeń klimatyzacyjnych, a zwłaszcza rekuperatora. W budynkach, w których stale działa klimatyzacja, a jednocześnie wejścia są często otwierane (np. centra handlowe, budynki użyteczności publicznej, obiekty sportowe) kurtyna powietrzna jest przeważnie dobrym rozwiązaniem.

Może natomiast utrudniać „wywietrzenie” pomieszczeń za pomocą klasycznego wentylatora i przestaje spełniać swoją rolę gdy oprócz wejść zabezpieczonych kurtynami powietrznymi, są też takie, które na stałe pozostają otwarte.

 

Współdziałanie z instalacją grzewczą

 

Decydując się na kurtynę powietrzną, ograniczasz utratę ciepła zimą i nagrzewanie się obiektu latem. Zarówno ogrzewanie jak i klimatyzacja powinny więc działać na odrobinę niższym biegu niż dotychczas by nie powodować przegrzania w chłodne miesiące i wychłodzenia budynku w te ciepłe. Pamiętaj, że chociaż najłatwiej jest zamontować dysze kurtyny powietrznej ponad przejściem, które ma ona chronić, to niekoniecznie jest to optymalne rozwiązanie pod względem ogrzewania. Kurtyny umieszczone w podłodze, lub słupkach przyniosą lepszy efekt, zwłaszcza jeśli  za źródło ciepła posłuży ciepła woda zamiast nagrzewnicy elektrycznej.

 

Jeśli planujesz budowę hali, magazynu lub obiektu handlowego – najlepiej będzie uwzględnić kurtyny powietrzne już w pierwotnym planie budynku. Dodanie kurtyn do już funkcjonującej nieruchomości jest trudniejsze i może wymagać przeróbek w instalacji wentylacyjnej, oraz grzewczej.

 

Brak komentarzy

Skomentuj