DAB instalacje | Kto wynalazł ogrzewanie podłogowe?
666
post-template-default,single,single-post,postid-666,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive
 

Kto wynalazł ogrzewanie podłogowe?

Kto wynalazł ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe kojarzy się głównie z komfortem nowoczesnych domów mieszkalnych. Istniało ono jednak na długo przed tym nim podłączono je do systemu centralnego ogrzewania czy głębinowej pompy ciepła. Tak naprawdę początków ogrzewania podłogowego powinniśmy szukać w czasach bardzo odległych, nawet starożytnych.

Starożytni Chińczycy, czy Rzymianie?

Sama idea ogrzewania podłogowego jest bardzo prosta. Ciepło jest rozprowadzane od źródła (palenisko, piec, pompa ciepła) za pomocą biegnących pod powierzchnią podłogi kanałów. Pozwala to optymalnie wykorzystać energię cieplną i przy okazji daje uczucie komfortu. Wiedzieli to już ludzie żyjący w V wieku przed naszą erą.

Prawdopodobnie ogrzewanie podłogowe zostało wynalezione niezależnie od siebie w dwóch miejscach: Chinach epoki Walczących Królestw i starożytnej Italii.

Najstarsze europejskie przykłady ogrzewania podłogowego wskazują na Rzym, ale nie wiadomo czy na pewno przed Rzymianami tak zwanego Hypocaustum nie używali Grecy, Italikowie lub Etruskowie. Na pewno ogrzewanie podłogowe z tunelami powietrznymi było wykorzystywane przez cały okres rzymski. Usprawniano je także dodając kamienie pełniące rolę akumulatorów ciepła i urządzenia do podgrzewania wody do kąpieli.

Jednocześnie na dalekim wschodzie ogrzewanie podłogowe cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że stało się podstawową instalacją uwzględnianą na etapie budowy niemal każdego domu mieszkalnego w północno-wschodnich Chinach i Korei. Ogrzewanie podłogowe z tunelami powietrznymi (nazywane w Korei „Ondol”) przetrwało w tradycyjnym budownictwie, aż do wprowadzenia… nowoczesnego ogrzewania podłogowego.

Czy na pewno nie było go jeszcze wcześniej?

Nie możemy wykluczyć, że ogrzewanie podłogowe jest jeszcze starsze niż dziś uważamy. Od V wieku p.n.e. jego istnienie potwierdzają źródła, zarówno pisane, jak i architektoniczne. Z okresu jeszcze wcześniejszego posiadamy jedynie bardzo skąpe informacje.

Wiadomo jednak, że cywilizacje starożytnej Krety (2000 lat p.n.e.) i Bliskiego Wschodu korzystały z systemów rurowych, a nawet dysponowały prymitywną kanalizacją. Jako, że tunel powietrzny jest znacznie łatwiejszy w konstrukcji niż takie usprawnienia, jest prawdopodobne, że ogrzewanie podłogowe istniało już wtedy.

Polskie przykłady średniowiecznego ogrzewania podłogowego

Zamek w Malborku jest jednym z najlepszych przykładów możliwości inżynieryjnych dawnych konstruktorów ogrzewania podłogowego. Potężna sala, która kiedyś służyła za zamkową jadalnię (Wielki Refektarz) pod podłogą skrywa kilkanaście tuneli rozprowadzających ciepło i sporych rozmiarów komorę akumulującą ciepło.

Podobne, choć nieco mniej imponujące rozwiązania znajdują się w budynkach sakralnych z okresu późnego średniowiecza.

Brak komentarzy

Skomentuj